Početna / Događanja / Koncert na harfi Branke Crowder
Koncert na harfi Branke Crowder

MULTIKULTURALNA HARFA

86eovikgohpit6txt8vjil066y6U okviru četvrtog po redu Međunarodnog zagrebačkog harfističkog festivala,u srijedu, 27.aprila 2016., u dvorani Centralne biblioteke SKD “Prosvjeta” u Zagrebu održan je koncert Branke Crowder. Svirajući na tzv. keltskoj flauti koja je manja od klasične i nema pedale, Branka je izvela niz melodija iz Irske, Škotske i Walesa gdje je harfa uobičajeni instrument, ali i melodije iz Srbije, Crne Gore, Bugarske, Makedonije i Turske koje su prilagođene za harfu. Svojim izvođenjem ukazala je na zanimljiv slučaj prenošenja melodije. Naime jedan od hitova danas pomalo zaboravljene disko-grupe Boni Em bila je pjesma ‘Rasputin’ u kojoj je, kako je tada pisalo, korišćena melodija iz jedne narodne pjesme ovih krajeva. Pokazalo se da je ta melodija izvorno turska, a bila je poznata pod nazivom ‘Uskudara’.

Branka Crowder rođ. Pajović rođena je u Baru, u Crnoj Gori. Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekla je u muzičkoj školi ‘Stevan Mokranjac’ u Beogradu, a poslije studija na FMU, nastavlja studije u Manchesteru, a onda i u Cardiffu. Tokom studija u Beogradu, Branka je bila harfistica u Operi Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu i Beogradu. Kao dobitnik nagrada imala je brojne solo nastupe u Srbiji, a kasnije i inostranstvu. Dobitnica je brojnih nagrada, a njena knjiga ‘Priče s rijeke Dunav’ sa aranžmanima narodnih melodija iz Srbije, izdata je u Walesu 2008. godine.

Nenad Jovanović