Početna / Događanja / 63. MEĐUNARODNI BEOGRADSKI SAJAM KNJIGA
63. MEĐUNARODNI BEOGRADSKI SAJAM KNJIGA

Pod sloganom “Radost čitanja” ovogodišnji, 63. po redu Međunarodni sajam knjiga u Beogradu otvara se u nedjelju, 21. oktobra 2018.

Zemlja počasni gost je Maroko.

NOVA IZDANJA SKD “PROSVJETA”

• BABIĆ, Goran

Imena

“Svrha zaludne rabote
Ovo je na neki način knjiga uspomena. Ako nisi pustinjak, provedeš život među ljudima, koji su, kao i sve ostalo, trošni te stoga s vremenom, jedan po jedan, odlaze. Otići ćeš i ti kad dođe tvoj čas, a u međuvremenu pribilježi ponešto o onima, koje si poznavao, a više ih nema.”

• KORDIĆ, Miloš

Bilo jednom na Baniji : knjiga osjenčenih sjećanja i blagih podsjećanja

Baniju je lako voljeti. Ono što ljudi ne mogu lako uništiti stoji i danas. Tako je stasita, hrastovita (ime sela Ravno Rašće, predstavlja lijep simbol), natopljena vodama, danas zelenija nego ikad. Već polako nestaju usamljeni crveni krovovi, priroda je odlučno zinula da ih proguta, ljudi razvlače što ko može. I njihov rad se lako vidi; vode su obrasle, ili po varošima izbetonirane, ljudi po selima ostarjeli, kuće porušene, čardaci rasprodani, šume po Šamarici sasječene. Banija je izložena mržnji i zatoru sa žestinom koju mi izvana i pored sveg znanja, ne razumijemo do kraja. Ona je danas slika iracionalnosti svega što se u zadnjem ratu dogodilo.

Banija se ne čita lako. Ko je hoće upoznati mora sići sa dobre ceste. Zemlja je to između Gline i Jasenovca (horizontala crnih istorijskih asocijacija), između Petrinje i Dvora (neprohodne vertikale). Mora se svratiti u Bijele Vode, u Klasnić, u Goričku, Glavičane, preko Šamarice u Komogovinu, da se osjeti što je nekad bilo.

Ko je imao rašta otići, ima se rašta i vratiti. Ko je osjetio tugu i radost odlaska, ima pravo na tugu i ljepotu povratka. Ovaj put je to zaista povratak iz rata, događaj o kojem se pisalo od Homera do Crnjanskog, a piše se i danas i koji je uvijek davao snažna literarna svjedočanstva. Knjiga Miloša Kordića o Baniji, knjiga je duboke odanosti zavičaju, iz Kumodraške ulice u Beogradu. Kraja bogom danog za gajenje ljubavi prema krajiškim gorama i vodama.

• MATIĆ, Đorđe

Historija i savremenici: ogledi o srpskoj kulturi

„U njoj (knjizi op.a.) su sabrani ogledi pisani različitim povodima važnim za srpsku kulturui, šire, historiju. Pisani su na velike okrugle godišnjice ili pak na godišnjice simbolične, često neprimijećene. No, knjigu čine i tekstovi „bez povoda“ konkretnog, rađeni iz želje i potrebe da se iznova i iz drugačijeg kuta nešto kaže o bitnim temama i imenima kulture.“ Autor piše o Njegošu, Dositeju, Daničiću, Radičeviću, Disu, Mokranjcu, Sarajevskom atentatu, Bećkoviću…

• VUKOSAVLJEVIĆ, Dušan

Kada grožđe zrije (pjesme)

• LJETOPIS 2017/2018

• časopis PROSVJETA

Štand SKD “Prosvjeta” se nalazi na istom mjestu kao i prethodnih nekoliko godina – u prvom “prstenu” u hali 1.