Početna / Aktualno / 26.9.2024. Beograd : Promocija knjige priča Aleksandra Tutuša PRIČE UZ VATRU
26.9.2024. Beograd : Promocija knjige priča Aleksandra Tutuša PRIČE UZ VATRU

Promocija knjige priča Aleksandra Tutuša Priče uz vatru, u saizdanju Srpske književne zadruge iz Beograda i Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” iz Zagreba, održaće se u četvrtak, 26. septembra 2024. u prostorijama Srpske književne zadruge u Beogradu (Kralja Milana 19) s početkom u 11.00 sati.

U Pričama uz vatru Aleksandra Tutuša otkriva se istorija Srba iz zaleđa Dalmacije od srednjeg veka do tragičnog raspleta 1995. Njegovi junaci kreću se od dinarskog zabrđa do primorskih gradova, plove svetskim morima i ratuju za tuđe vojske, uvek vođeni neutaživom željom za zavičajem.

Uz blagi folklorno-fantastični sloj, ova knjiga čitaoca vraća u vreme kada se pričanjem uz vatru, noću, čuvao identitet, obraz i pamćenje.

izvor SKZ

Prijatelj, ugledni pjesnik, pričao mi je jedanput da se dugo vremena ustručavao i pokušati da piše prozu zbog ratnog iskustva kad je u jednoj zapadnoevropskoj zemlji radio kao prevodilac izbjeglicama iz Bosne koje su tražile azil. Svaka tamošnja polupismena ili nepismena stara žena, rekao je, u stanju je da pripovjeda bolje od mene.

Da, u našim starim i starinskim kulturama, priča je primarno usmeni žanr, a pojedini dinarski krajevi pričama naročito obiluju.

“Priče uz vatru” Aleksandra Tutuša porastaju do svog naslova. To su priče za koje nam se dok ih čitamo učini da ih slušamo. Glas Tutušev ovdje je glas rođenog pripovjedača. Iako su priče vremenski razdvojene vijekovima, na čudan način čine cjelinu – cjelinu jednog narodnog i jezičkog, sveživotnog iskustva.”

ulomak iz recenzije Muharema Bazdulja