Početna / Događanja / “Moja mati ćilim tka…” – etno izložba
“Moja mati ćilim tka…” – etno izložba

“Moja mati ćilim tka…” je naziv etno izložbe narodnog pokućstva Srba između dva svjetska rata koja se mogla pogledati od 4. do 18. jula 2013. godine u dvorani Biblioteke. Autorica izložbe je historičarka umjetnosti i etnolog Ljiljana Vukašinović.

Na granici dragi pade

Moja mati ćilim tka,

‘oće mene da uda;

a ja vezem košulje

da okitim svatove.

kad bi ruvo gotovo,

zametnu se Kosovo;

na granici boj se ije

mjesto svadbe smrt se smije;

na granici dragi pade,

ja tužna ostade

(Stanko Opačić-Ćanica, Narodne pjesme, poslovice i slike iz života i običaja Srba na Kordunu)

Klikom na fotografiju možete pogledati katalog izložbe :web

katalog

Preslica

Poslije skromne, ali putničke foto-izložbe  o današnjem stanju tradicijskog graditeljstva na Baniji, poslije Komore, Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta” opet sa navraća svom sve tanjem, ali još živom istočniku – srpskom selu u Hrvatskoj. Prošle smo godine bili posvećeni “srcu hrastovine” i vještini muške ruke da stvori dom, koji je nešto više od skoništa od nevremena i studeni. ovaj se put obraćamo ženskoj ruci i njenom umijeću da ukrasi taj dom, i obuče i “uljudi” ukućane, ako ne za svaki dan, a ono za Slavu i zbor. Ljudska riječ, drvo i vuna glavni su mediji stvaralaštva naših ljudi, otkako su sa svojim stadima izbili na ove gornje strane, željni mira i dobra.

(iz uvodnog teksta Čedoira Višnjića u katalogu izložbe)

web