Početna / Događanja / Mihajlo Pantić o čitaocima i usamljenim ljudima
Mihajlo Pantić o čitaocima i usamljenim ljudima

Čitaoce treba ceniti, jer ko uzme knjigu od 300 strana, on je na neki način potpisao ugovor da bar dva dana provede s njom u društvu, rekao je Pantić zahvalivši svima što čitaju

Junaci ovih priča usamljeni su ljudi koji proživljavaju teške emocije: bivši, sadašnji, budući ljubavnici, žrtve odgoja, nagona i emocija, rečeno je gostovanju univerzitetskog profesora i književnika Mihajla Pantića, upriličenom 23. maja u biblioteci SKD ‘Prosvjete’ u Zagrebu. O Pantićevom književnom stvaralaštvu, s naglaskom na zagrebačko izdanje zbirke priča ‘Suviše vremena za nevažne stvari’, govorili su i sveučilišni profesor Dušan Marinković i dugogodišnji voditelj Biblioteke Velimir Sekulić.

Sekulić je govorio o evoluciji svog poznanstva s Pantićem koje datira od čitanja njegove knjige ‘Sedmi dan košave’ i upoznavanja na jednom od Beogradskih sajmova knjige početkom ovog vijeka. – Knjigu sam čitao prije spavanja i za razliku od većine priča suvremenih autora, ona me razbudila toliko da sam je čitao dobar dio noći, rekao je Sekulić koji je potom podsjetio na brojna Pantićeva gostovanja u Zagrebu i predavanja o drugim književnicima i radovima.

Zbirka ‘Suviše vremena za nevažne stvari’ sadrži 22 priče od kojih sve, osim jedne iz Pantićevih ranijih zbirki priča, datiraju iz zadnjih desetak godina, dok je naslov ovom izdanju dala priča iz zbirke ‘Novobeogradske priče’.

– Pisane su u prvom licu, a njihovi su junaci obrazovani ljudi koje ne muče socijalne prilike, nego intimni problemi, rekao je Sekulić.

Po Marinkovićevim riječima, u ovoj je zbirci bar stotinjak priča jer se svaka od njih može raščlaniti na još nekoliko dodatnih priča. Naglasio je centralnu ulogu pripovjedača kao prenosnika iskustava drugih.

– Čitaoce treba ceniti, jer tko uzme knjigu od 300 strana, on je na neki način potpisao ugovor da bar dva dana provede s njom u društvu, rekao je Pantić zahvalivši svima što čitaju.

Govorio je o svom urednikovanju edicije ‘Vrhovi’ Biblioteke grada Beograda, posvećene velikanima književnosti. – Nastojali smo da knjige budu vezane uz godišnjice autora, od Radovića i Kovačevića do Crnjanskog i Laze Lazarevića koji je uvršten u popis iako njegov književni opus čini sedam priča od kojih neke nisu dovršene. – Lazarević je bio lekar i njegova stručna dela su mnogo obimnija. Ponudili smo savremenim piscima da dovrše tri njegove priče, što je objavljeno u knjizi ‘Dovršene pripovetke’, rekao je Pantić.

Mihajlo Pantić autor je desetak knjiga priča, dvadesetak knjiga eseja i ogleda i isto toliko antologija i zbornika kratke priče, zajedno sa Davidom AlbaharijemVasom Pavkovićem i Petrom Lazićem. Dobitnik je niza književnih nagrada. Gostovanju su prisustvovali i Drago KekanovićTonkoMaroevićDrago RoksandićČedomir Višnjić i drugi poštovaoci književnosti.

izvor: Portal Novosti