Početna / Preporuke za čitanje / Jurij Mihajlovič Lotman: BESEDE O RUSKOJ KULTURI
Jurij Mihajlovič Lotman: BESEDE O RUSKOJ KULTURI

LOTMAN, Jurij Mihajlovič

Besede o ruskoj kulturi: Svakodnevica i tradicije ruskog plemstva (XVIII vek – početak XIX veka)

Novi Sad: Akademska knjiga, 2017.

“Knjiga Besede o ruskoj kulturi. Svakodnevica i tradicije ruskog plemstva (XVIII vek – početak XIX veka) poslednja je knjiga Jurija Mihajloviča Lotmana (1922–1993), velikog ruskog naučnika i jednog od osnivača Tartusko-moskovske škole semiotike. Među delima J. M. Lotmana ova knjiga ističe se danas kao njegovo najpopularnije delo po temi, ključno u njegovom opusu. Po Lotmanu, ruska klasika ne može se potpuno shvatiti bez poznavanja konteksta, odnosno – sredine u kojoj je ona nastala. U ovom slučaju, to je rusko plemstvo XVIII – početka XIX veka. Taj period koji je istorijski već udaljen od nas, Lotman rekonstruiše u svojoj knjizi i piše o različitim aspektima svakodnevice ruskog plemstva: činovima, ženskom obrazovanju, udvaranju, dendizmu, kartanju, dvoboju, umiranju…”