Početna / Događanja / 25.4.-11.5. 2018. SREDIŠNJE KNJIŽNICE NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ – izložba

Izložba

SREDIŠNJE KNJIŽNICE NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ

u organizaciji Hrvatskog knjižničarskog društva, odnosno Radne grupe za manjinske knjižnice,

bit će otvorena u srijedu, 25. 4. 2018. godine u 13.00 sati u dvorani naše biblioteke.

Izložba će se moći pogledati do 11. 5. 2018.

Do formiranja Središnjih knjižnica nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj došlo je u prvoj polovini 90-ih godina odlukom Vladinog ureda za nacionalne manjine, kao nositelja političke inicijative i Razvojne službe NSK u Zagrebu. Odlukom Vlade republike Hrvatske iz travnja 2000. godine rad manjinskih knjižnica je prešao u djelokrug Ministarstva kulture. U okviru Hrvatskog knjižničarskog društva 2006. godine osnovana je Radna grupa za manjinske knjižnice koja djeluje u okviru Sekcije  za narodne knjižnice. Stručni nadzor njihovog rada danas vode matične službe narodnih knjižnica u kojima su manjinske smještene. To je danas temeljni organizacijski okvir njihovog postojanja.

Danas, nakon četvrt-stoljetnog rada većine njih, može se reći da su manjinske knjižnice postale važna mjesta promicanja kako kultura nacionalnih manjina, tako i mjesto susretanja hrvatske kulture i kulture matičnih država tih manjina.

Središnje knjižnice  nacionalnih manjina, po naravi svog rada, po angažmanu zaposlenih, po svojim rezultatima, danas su jedno od najjačih mjesta cjelovite politike prema nacionalnim manjinama, kako je ona osmišljena i provedena u Republici Hrvatskoj. Iza njih se ne vuku nikakvi repovi, oko njihovog rada nema nikakvih sporova ni u podjelama uvijek sklonim manjinskim organizacijama.

SREDIŠNJE KNJIŽNICE NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ:

• Gradska knjižnica Beli Manastir – Središnja knjižnica Mađara
  • Pučka knjižnica i čitaonica Daruvar – Središnja knjižnica Čeha
  • Gradska knjižica i čitaonica Pula – Središnja knjižnica Talijana
  • Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek – Središnja knjižnica Austrijanaca
  • Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac – Središnja knjižnica Slovenaca
  • Gradska knjižnica Zagreb – Središnja knjižnica Rusina i Ukrajinaca
  • KGZ Bogdan Ogrizović – Središnja knjižnica Albanaca
  • Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice – Središnja knjižnica Slovaka
  • Narodna knjižnica i čitaonica „Vlado Gotovac“ Sisak – Središnja knjižnica Bošnjaka
  • Centralna biblioteka Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ – Središnja knjižnica Srba

Izložbu u našoj biblioteci sufinanciraju Grad Zagreb i Ministarstvo kulture RH.